СРПСКА АКАДЕМИЈА ОБРАЗОВАЊА

Прва страна Претходна Садржај Чланови САО SAO Members

М.Ратковић
Н.Поткоњак Ј.Ђорђевић Д.Ж.Марковић М.Вилотијевић М.Ратковић Д.Савићевић В.Тешић Д.Херцег Г.Гојков Ђ.Ђурић М.Недељковић Е.Каменов М.Ивковић С.Богдановић М.Даниловић З.Петровић Л.Михуц Б.Влаховић М.Милин К.Мурешану В.Нојман М.Блажић А.Илика П.Ј.Отиман З.Жоглев Р.Николић М.В.Силантјева М.Узелац М.Сегединац Г.Максимовић З.Аврамовић С.Гашић-Павишић А.Крајнц Л.Бетеа Р.Антонијевић Б.Јовановић Н.Мијановић Н.Сузић Р.Бубањ Р.Николић У.Шуваковић В.Банђур Д.Бранковић Милимир Мучибабић Ненад Кецмановић

 


Часопис Истраживања у педагогији

МИЛАН РАТКОВИЋ

 

 

Б И О Г Р А Ф И Ј А

 

Рођен је 1930. године у Медарима крај Нове Градишке, Република Хрватска. Завршио је учи­тељску школу, педагошку академију, фи­лозофски факултет, магистрирао из подручја планирања, организовања и управљања шко­лама, докторирао из подручја инте­грисања и развоја образовања. Радио је као учитељ, на­ставник основних шко­ла, професор и ди­ректор средњих школа у Бе­лом Манастиру, редовни профе­­сор социо­логије образовања и декан Педагошког факултета у Осијеку све до маја 1991. године када је на­пустио своју родну Славонију.

Од септембра 1991. године је редовни професор социологије образо­вања, потом и продекан Учитељског факултета у Београду. Од 1993. је редовни професор и проректор Универзитета «Браћа Карић» у допунском радном односу. Сада је у пензији и живи у Сремској Каменици. Активан је у педагошкој јавности својим преда­вањима, написима у часописима, објављивањем књига и на друге начине.

Има ова изборна звања: редовни професор и знанствени са­ветник (Р. Хрватска), научни саветник (Р. Србија), члан Академије педагошких и социјалних наука Москва. Био је сарадник OECD/ CERI, гостујући професор у Мађарској, Пољској, Русији. Учество­вао на научним скупо­вима у организацији UNESCO-а у Паризу, у организацији OECD/CERI у Лиону, Вашингтону, Утрехту, Паризу, Брионима, у организацији Руске академије образовања у Москви и Петровграду и у другим земљама.

Објавио је 22 књиге и 344 научних стручних чланака у дома­ћим и страним часописима, више чланака у просветној штампи (Школске новине Загреб; Просветни преглед Београд, Про­светни лист Сарајево и у просветној штампи Црне Горе и Словеније).

            Координирао је више југословенских, хрватских и српских истра­живачких пројеката, учествовао у словеначким истраживачким про­јектима и у истраживањима OECD/CERI.

            Примио је више стручних и научних награда и признања: Републичку «Награду Иван Филиповић» Загреб за достигнуће у науци о образовању, постао је «Заслужни грађанин Барање», добио «Награду ослобођења Барање», те више похвала и признања из сла­вонско-ба­рањских опћина (Нова Градишка, Славонски Брод, Подравска Слатина, Осијек). Награду Учитељског факултета у Београду примио је за допринос његовом успешном оснивању и развоју.

 

 

Прва страна ] Претходна ]

Последња измена: jun-24